خطرات ناشی از وای فای‌های عمومی

یکی از اولین سؤال‌هایی که در هنگام غذاخوردن در رستوران، سوار شدن در قطار و یا ورود به یک هتل به مغزمان خطور می‌کند این است که: «آیای وای‌فای دارید؟ و آیا استفاده از آن رایگان است؟» در تقریباً ۹۰ درصد موارد، پاسخ به هردوی این پرسش‌ها «بله» است.

در حالی‌که بدون داشتن اینترنت احتمال گم‌شدن ما در فضای عمومی کم است، می‌توانیم از اینترنت شخصی خودمان استفاده کنیم. با این اوصاف باز هم انتظار داریم وای‌فای در بیش‌تر اماکن در دسترس باشد. این یک نشانه از گذر زمان و پیشرفت فن‌آوری در قرن ۲۱ است.

در بسیاری از موارد به خاطر راحتی، با استفاده کردن از وای‌فای عمومی، مسائل امنیتی را نادیده می‌گیریم. هرچه بیش‌تر درباره‌ی این مقوله دقت می‌کنیم می‌بینیم خطرات بیش‌تری متوجه ما خواهد بود.

اهمیت اینترنت در روش زندگی

بسیاری از مردم با این نظر هم عقیده‌اند که نقش اینترنت هر روز در زندگی ما اهمیت بیش‌تری می‌یابد. از ارتباط با یکدیگر گرفته تا سازمان‌دهی برنامه‌هایمان و یا انجام کارهای تجاری، و بسیاری از فعالیت‌های دیگر امروزه از طریق اینترنت انجام می‌شود.

در حقیقت، دردسترسی بودن ارتباطات بی‌سیم، بر تغییر نحوه‌ی رفتاری و تصمیم‌گیری ما تأثیرگذار است، به طوری که مطالعات نشان می‌دهند مردم بیش‌تر علاقه‌مندند زمان و هزینه‌ی خود را در مکانی صرف کنند که وای‌فای داشته باشد. برای مثال، پژوهشی در گروه هتل‌های Amba  در انگلستان نشان داده است که به عقیده‌ی بیش‌تر مشتریان، وای‌فای رایگان مهم‌ترین عامل به هنگام انتخاب یک هتل است، حتی  مهم‌تر از عامل‌های قیمت و راحتی اتاق!

عدم آگاهی کافی درباره‌ی خطرات ناشی از وای‌فای عمومی

علی‌رغم مزیت‌ها، وای‌فای عمومی و رایگان معایب بسیاری را به همراه دارد؛ مخصوصاً زمانی که بخواهیم درباره‌ی امنیت و حفظ حریم شخصی برخط صحبت کنیم. متخصصان همواره درباره‌ی اتصال به هات‌اسپات‌هایی که امکان استراق سمع آن‌ها وجود دارد هشدار داده‌اند. آن ها هم‌چنین بارها مثال‌هایی را درباره‌ی نحوه‌ی نفوذ و سرقت  اطلاعات از قربانیان در این حالت منتشر کرده‌اند. پیش تر در امسال، حتی یک پسر بچه‌ی ۷ ساله توانسته بود یک وای‌فای عمومی را فقط در ۱۰ دقیقه مورد نفوذ قرار دهد.

مطالعه‌ای که توسط AARP انجام شده‌ است نیز نشان می‌دهد بیش‌تر بزرگسالان که وب‌گردی می‌کنند از خطرات باالقوه استفاده از وای‌فای عمومی اطلاعی ندارند. در این مطالعه ۸۰۰ نفر شرکت داشتند و تقریباً ۴/۱ از آن‌ها که به وای‌فای عمومی و رایگان دسترسی داشتند درباره‌ی خطرات احتمالی آن هیچ‌گونه اطلاعی نداشتند. تقریباً نیمی از شرکت‌کنندگان نیز نتوانستند به پرسش‌نامه‌ی شامل ۷ سؤال از پایه‌ای‌ترین مطالب امنیت برخط و بی‌سیم پاسخ دهند.

این ساده‌انگاری در زمینه‌ی امنیت در ‌همان مطالعه‌ نشان داده است که بیش‌ از ۹۵ درصد نقاط اتصال وای‌فای عمومی رمزگذاری شده نیستند. این بدان معناست که یک حمله‌کننده می‌تواند باالقوه به استراق سمع و سرقت داده‌ها بپردازد. این قضیه وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که ۲۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این پژوهش گفته‌اند از وای‌فای عمومی برای کارهای خرید برخط و بانک‌داری اینترنتی استفاده می‌کنند. بیش‌تر این افراد نیز گفته بودند حساب‌های بانکی خود را از دید فعالیت‌های خرابکارانه، بررسی و نظارت نمی‌کنند.

خطرات وای‌فای عمومی نباید دست‌کم گرفته شوند

خطرات امنیتی پیرامون وای‌فای‌های رایگان کاملاً جدی هستند. نگرانی‌ها درباره‌ی این وای‌فای‌ها شامل نقاط اتصال ناامنی می‌شود که به نفوذگرها امکان می‌دهد اطلاعات شخصی کاربران را به سرقت برده و یا اجازه می‌دهد کاربران را با بدافزارهایی طی حملات مرد میانی آلوده سازند. برای مثال سال گذشته، حتی پارلمان اروپا مجبور شد پس از آن‌که هدف این حملات قرار گرفته بود شبکه‌ی وای‌فای عمومی‌اش را برای مدت کوتاهی قطع کند.

یکی از مهم‌ترین تهدیدهایی که کاربران وای‌فای عمومی را تهدید می‌کند این است که مجرمان اینترنتی خود را بین کاربر و نقطه‌ی اتصال قرار می‌دهند. این بدان معناست که همه‌ی اطلاعات شخصی شما ابتدا و پیش از آن‌که به ارائه‌دهنده‌ی سرویس برسند و یا وب‌گاه موردنظر داده‌ها را دریافت کند، از طریق نفوذگر مورد دسترسی قرار می‌گیرد- اطلاعاتی مانند جزئیات کارت اعتباری، رایانامه‌‌ها و یا حتی اطلاعات ورود امنیتی – یک نمونه از حمله مشابه این است که نفوذگرها با استفاده از  بسته‌‌های خریدنی مانند Wi-Fi Pineapple یک نقطه‌ی اتصال وای‌فای جعلی ایجاد می‌کنند. در ادامه نفوذگرها نام وای‌فای را به وای‌فای رایگان تغییر داده و منتظر می‌مانند تا کسی به این وای‌فای وصل شود. بدین ترتیب، آن‌ها می‌توانند ترافیک وب شما را نظارت و اطلاعاتتان را به سرقت برند.

حمله‌کنندگان هم‌چنین می‌توانند از یک ارتباط وای‌فای ناامن استفاده کرده و بدافزارهای موردنظرشان را پخش کنند. برای مثال، اگر شما گزینه‌ی اشتراک پرونده را روی رایانه‌ی شخصی‌تان فعال کرده باشید – توصیه می‌شود زمانی که به وای‌فای عمومی متصل هستید این گزینه را غیرفعال کنید- یک نفوذگر ممکن است راه نفوذی را برای نصب بدافزار روی سامانه‌تان بیاید. یک مثال خوب از این اتفاق، بدافزار Chameleon است، که در ابتدا سعی می‌کند نقاط دسترسی  را مانند مسیریاب‌های بی سیم آلوده سازد، سپس با استفاده از این اتصال بی سیم آسیب‌های بیش‌تری را وارد می‌کند.

برخی از مجرمان اینترنتی حتی می‌توانند خود نقطه اتصال  را مورد نفوذ قرار دهند. در این حالت در فرآیند اتصال، یک پنجره نمایش داده می‌شود. این پنجره معمولاً ارتقای یک نرم‌افزار معروف را پیشنهاد می‌دهد، اما در حقیقت این یک حقه است؛ چرا که کلیک کردن روی این پنجره منجر به نصب بدافزار می‌شود. لازم به ذکر است به‌روزرسانی‌های نرم‌افزارها باید در محیطی امن و محافظت شده به وسیله‌ی کلمات‌ عبور، ضدبدافزار و دیوار آتش انجام شود.

آن چه واضح است این است که وای‌فای‌های عمومی علی‌رغم این‌که مفید بوده و به طور فزاینده‌ای قابل دسترس هستند، معایب فراوان  دارند. وای‌فای عمومی به خودی خود نگرانی‌هایی را درباره‌ی امنیت و حریم شخصی بر می‌انگیزد، اما در کنار عدم آگاهی از خطرات احتمالی، احتمال بالفعل شدن تهدیدهای موجود تقویت می شوند.

در نتیجه باید اقدامات بیش‌تری انجام شود تا کاربران درباره‌ی خطرات ناشی از وای‌فای‌های عمومی آگاهی لازم را کسب کرده و بدانند مزایای استفاده از این نوع وای‌فای بر معایب آن برتری ندارد.

منبع :

وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *